O našej pramenitej vode

Vedeli ste, že Oravská pramenitá voda je:

- Vytvorená prírodou - Voda s optimálnym zložením minerálov - Jemná chuť vďaka správnemu zloženiu  - Vhodná pre každého

Oravska pramenita voda
Pohar vody

Doporučený príjem vody

Naše telo stráca každý deň asi 2,5-3 litre vody. Aj malý nedostatok spôsobuje únavu, podráždenosť, bolesti hlavy alebo problémy s koncentráciou. Preto sa oplatí starať sa o správnu hydratáciu a pitie každý deň, minimálne toľko, koľko stratíme. Voda by mala byť najmenej 60-80% toho, čo pijeme.

Začnite deň s vodou

Vypite pohár vody hneď po prebudení a tesne pred spaním. Nedovoľte, aby vznikol pocit smädu, pretože ide o prvé príznaky dehydratácie. Nezabudnite piť vodu: izbovej teploty, nevyhnutne v malých porciách, pravidelne po celý deň Pramenitá voda je synonymom čistej vody. Voda je najpotrebnejšia kyslíková látka. Bez nej neexistujeme. Nemožno ju nahradiť ničím, takže na správne fungovanie musíme piť, najlepšie prírodnú vodu. Prírodné vody pochádzajú z podzemného zdroja. Vyznačujú sa rôznorodým obsahom minerálov a stabilným zložením. Niektoré pramenité vody môžu obsahovať významné množstvo fyziologických látok, ako je vápnik, horčík, sírany, fluoridy, sodík a chloridy. Vysoko mineralizované vody nie sú vhodné na trvalú spotrebu vo veľkých množstvách. Oravská pramenitá voda je podzemná voda z prírodného zdroja Rezbárova Baňa v obci Oravský Biely Potok s minerálnym zložením a vlastnosťami potrebnými pre vodu určenú na trvalú spotrebu. Neobsahuje významné množstvo minerálov, ktoré by mali niektorí ľudia v dennej strave obmedzovať. Je stredne mineralizovaná, vhodná na trvalé používanie bez obmedzenia veku a zdravia. Môže sa použiť na priamu konzumáciu, ako aj na prípravu iných nápojov a jedál.

Z fľaše alebo z kohútika?

Kvalitná by nemala byť len balená voda, ale aj voda z kohútika. Je potrebné si uvedomiť, že táto kvalita sa však posudzuje v osobitných predpisoch. Balené vody ako potravinové výrobky podliehajú ustanoveniam zákona o bezpečnosti potravín. Vodovodná voda, ktorá sa v istej miere používa na sanitáciu a hygienické účely, podlieha zákonu o kolektívnom zásobovaní vodou a kolektívnom zneškodňovaní odpadových vôd. Požiadavky na kvalitu stanovené v týchto samostatných predpisoch vyplývajú z rozdielneho pôvodu a účelu danej vody a preto sú prípustné limity prítomnosti nežiaducich zložiek a mikrobiologické kritéria pre balenú vodu prísnejšie ako pre vodu z vodovodu. Tvrdenia, že na mnohých miestach Slovenska je vodovodná voda veľmi dobrá, bohatá na minerály a môže sa piť priamo z vodovodného kohútika, nezohľadňuje skutočný stav vody v okamihu odberu. Vo väčšine prípadov voda z vodovodu dosahuje takúto kvalitu až po použití rôznych procesov úpravy (filtráciu, chlórovanie, ozonizácia, UV žiarenie, mikrofiltrácia a demineralizácia). Niektoré tieto procesy odstraňujú nielen nežiaduce zložky, ale tiež aj menia prírodné minerálne zloženie vody. Balená voda, podobne ako iné potraviny, sa vyznačuje rôznorodosťou obsahu rozpustných zložiek, typu a koncentrácie zložiek s fyziologickým významom, vrátane vápnika, horčíka, sodíka,..

Medzi nimi sú vody:

  • Určené na nepretržitú spotrebu bez obmedzenia veku a zdravia, a to sú vody s nízkou a strednou mineralizáciou vrátane vôd vhodných pre dojčatá a malé deti
  • Voda, ktorej konzumácia môže dopĺňať nedostatok minerálov alebo podporovať trávenie a metabolizmus

Najlepšie je vybrať si tú, ktorá vyhovuje naším potrebám, ale aj vkusu, takže pitie je radosťou, nie niečím, čo vnímame ako nepríjemnú povinnosť. Voda má nepopierateľné výhody a stojí zo to ju každý deň osloviť.